Our Staff

Our Staff

Teaching Staff

Senior Leadership Team

Mr S Cox  BSc Med NPQH – Headteacher
Mrs A Horrocks  BA NPQH – Senior Deputy Headteacher
Mrs Z Dewhurst  BA – Deputy Headteacher
Mrs S Cowking  BA – School Business Manager
Mr P Edge  BEng – Assistant Headteacher
Mr M O’Donoghue  BA MA – Assistant Headteacher
Mrs G Partington  BA – Assistant Headteacher

Teaching Staff

Learning Support
Mr S Hughes  BA – SENDCO

English

Mrs J Whalley  BA – Curriculum Area Leader
Mrs N Court  BA – Second in Department – English Literature
Miss A Hewson  BA – Second in Department – English Language
Mrs A Arcangelo-Hanna  BA – Student Leadership Co-ordinator
Miss L Cothliff  BA – Whole School Literacy
Mr O Davies  LLB
Miss J Eynon  BA
Mrs H Holaday  BA
Mrs T Kendall  BA
Mrs R Kitchen  BA
Miss L Paul  BA – Media Co-ordinator / Teaching & Learning Ambassador
Miss P Smith  BA
Mrs A Taylor  BA – English Year 7 Transition & Progress Co-ordinator
Miss S Wright  BA

Mathematics

Mr C O’Reilly  BEd – Curriculum Area Leader
Mrs E Tranter  BSc – Second in Department
Mrs J Ashworth  BA                                           
Mrs S Bradshaw  BSc
Mr M Hargreaves  BA – Subject Leader – Business Studies
Miss G Healey  BSc
Miss J Sanderson  BSc – Maths Year 7 Transition & Intervention
Mr D Snowden  BA – Leading Practitioner 
Mr S Thomson  BSc

Science

Mrs L Michie  BSc – Curriculum Area Leader
Miss R Ronchetti  BA MA – Second in Department
Miss C Wilkinson  BSc – Second in Department            
Ms R Lynch  BSc – Teaching & Learning Ambassador
Miss P McCartney  BSc                                 
Ms E Parker  BSc
Mr A Patel  BSc
Miss J Sadler  BSc                                           
Mrs L Whyke  BSc
Mr R Wilcock  BSc – Pupil Premium Ambassador
Miss N Wood  BSc

Technology

Mr D Allen  BSc – Curriculum Area Leader / Teaching & Learning Ambassador
Mrs S McLeod  BA – Subject Leader – Food Technology
Miss R Parkinson  BA
Miss E Schnacke  BA
Mr S Sheen  BEng

Art & Design

Mrs L Middleton  BA – Subject Leader – Art
Mrs N Ainscow  BA

Computer Science

Mr L Small  BSc – Subject Leader / Associate Senior Leader
Mr L Conti  BA – Year 7 Leader
Mr A Hussain  BSc

History

Mrs J Taylor  BA – Curriculum Area Leader-Humanities / Subject Leader–History / Associate Senior Leader
Miss C Fletcher  BA – Initial Teacher Training Co-ordinator / SCITT Co-ordinator
Mrs C Hughes  BA
Miss S Rimmer  BA
Mr L Summerfield  BA – Year 10 Leader

RE

Mrs B Mashiter  BA – Subject Leader – RE / Associate Senior Leader
Ms J Parkinson  BA – Year 9 Leader
Miss F Yusuf  BA

Geography

Mr A Beattie  BA – Subject Leader
Miss L Billington  BA
Miss D Robinson  BA – House/Rewards Co-ordinator

Citizenship

Ms S Jennison  LLB – Subject Leader – Citizenship / Marketing Co-ordinator

Modern Foreign Languages

Miss C Woods  BA – Curriculum Area Leader / Associate Senior Leader
Miss D Deshayes  BA
Miss F Lappin  BA
Mrs K Schofield  BA
Mrs A Tindall-Hoyle  BA – Aspect Co-ordinator for MFL

Sport

Ms S Cooper-Westhead  BA – Curriculum Area Leader
Mr N Hewison  BSc – Year 11 Leader
Mr L Lishman  BA – Year 8 Leader
Mrs J Sharp  BA
Miss R Simpson  BA – Aspect Co-ordinator for PE

Music & Performing Arts

Mrs R Readfern  BA – Curriculum Area Leader of Creative Arts
Mr A Anderson  BEd
Miss E Drummond  BA

 

Year Team Leaders

  • Mr L Conti – Year 7
  • Mr N Hewison – Year 8
  • Mr L Lishman – Year 9
  • Ms J Parkinson – Year 10
  • Mr L Summerfield – Year 11
Support Staff

Business Support Team

Mrs C Davies – Assistant School Business Manager

Mrs A Brass – Data Officer

Mrs J Brown – Examinations Manager

Mrs E Day – HR Administrator

Mrs R Hargreaves – Learning Resources Centre Manager

Mrs A Harulow – Finance Officer / Administration

Mrs S Richards – Careers Information, Advice and Guidance Lead

Mrs M Smith – Headteacher/Deputy Headteachers’ PA

 

Reception / School Administration

Mrs L Hodgkinson – Administration / Second Receptionist Main School

Mrs A Hough – Receptionist Main School / Administration

Mrs L Hudson – Receptionist Student Services / Administration / SEN Administration

 

Premises and Site

Mr S Neesham – Site Manager

Mr C Fish – Site Supervisor

Mr R Farrell – Painter & Decorator

 

ICT Support

Mr C Smithson  BSc – ICT Network Manager

Mr N Haralambos – ICT Technician

Mr J Hawthorn – ICT Technician

 

Technician Support

Mr G Marshall – Science Lead

Mr I Byrom – Science

Miss S Ayub  BSc – Science

 

Mr J Brown – Technology

Mrs J Jackson – Food Technology / Textiles

 

Curriculum Support Assistants

Mrs J Bauer – Humanities                 

Mrs A Burgess – Sport / Modern Foreign Languages / Reprographics

Mrs J Croft – English        

Mrs V Harrison – Music / Art

Mrs G Robertson – Mathematics / Computer Science

 

Cover Supervision

Mrs L Anderson – Reflect & Resolve Unit / Cover Manager

Mrs S Brewer – Cover Supervisor

Miss T Newman – Cover Supervisor

 

Pastoral Support

Mrs E Heaton – School Counsellor / Safeguarding Designated Senior Leader 2

Mrs R Ralphson – Attendance Officer

Mrs H Adamson – Pastoral Co-ordinator for Year 9

Mrs K Hammond – Pastoral Co-ordinator for Year 8

Mrs J Lund – Pastoral Co-ordinator for Year 11

Mrs A Marsland – Pastoral Co-ordinator for Year 7

Mrs E Wilson – Pastoral Co-ordinator for Year 10

 

Learning Support Teaching Assistants     

Mrs S Marshall – Assistant SENDCO

Mrs L Charlton – HLTA

Mrs C Hilton  BA – TA3
Miss G Humphreys – TA3
Mrs K Jones – TA3
Mrs K Radley – TA3

Mrs S Brooks  BA – TA2a
Mrs R Frankland – TA2a
Mrs E Goldsbrough – TA2a
Mrs N Nicholls – TA2a

£
X